2013. április 26., péntek

Lesz ez még így se! (As Good as It Gets)



Ez a nagy erejű, igényes film, mely sok jelenetében a fintor mögé bújtatott elejtett pillanatokkal érzékletesen megmutatja egy ember jobbá válását: igazi művészet. Melvin (Jack Nicholson) hóbortos alak, a gyerekek, a kutyák réme, a szomszédok életének megkeserítője és a pincérek bosszantója csak az irodalomnak él. Kétségtelenül ő a világ egyik legkiállhatatlanabb alakja, akinek beteges mániáitól mindenki a falra mászik. Talán örökre meg is maradna mogorva magányában, ha szomszédját, Simont (Greg Kinnear) a széplelkű festőművészt ki nem rabolnák, és felismerhetetlenné nem vernék. De Simon kórházba kerül, és bájos kiskutyája - aki korábban Melvin jóvoltából már belülről is megismerkedhetett a szemétledobó rejtelmeivel - egyedül marad. Simon erélyes műkereskedő barátja (Cuba Gooding Jr.) nyomós érvekkel győzi meg Melvint, hogy ő az egyetlen, aki gondját viselhetné az ebnek.  Az embergyűlölő Melvin steril kis világát másfelől is veszély fenyegeti, Carol (Helen Hunt), a bájos pincérnő személyében.  Melvin kétségbeesetten igyekszik fenntartani jól bevált elviselhetetlenségét, de ez egyre kevésbé sikerül neki. Három különös sors szálai futnak össze, és egy röpke hétvégén megtapasztalják a mindennapi valós és álgondok mögötti élet napos oldalát. James L. Brooks hatalmas sikerű vígjátékában Jack Nicholson élete egyik legjobb alakítását nyújtja: a mániákus, kiállhatatlan manhattani író szerepét rá szabták.

2013. április 14., vasárnap

A célszemély (Person of Interest)



A célszemély (Person of Interest TV series ) nagyon jó sorozat! Van belső üteme tartása, nem teljesen törésmentes, de minden a helyén van. A sorozatot az informatikai, a kriminalisztikai hiányosságok és az időkezelés pontatlanságai nem gyengítik. És nem csak azért, mert ha bármelyik sorozatot boncolgatjuk, elemezzük - a fenti szempontokból - mindegyik feje ugyanabba a zsákba hull. A Person of Interest-ben a kompozíció nem bicsaklik meg, és ez, a rengeteg sorozat közül az „alkotások” felé tartó kis csapatba emeli!

Tegnap éjjel (Last Night)

A Tegnap éjjel (Last Night) című film, a főszereplők: Keira Knightley, Eva Mendes, Sam Worthington és Guillaume Canet - a forgatókönyvet írta és rendezte Massy Tadjedin - riszálás mentesen, dermedt bénultság nélkül érzékelteti az emberi kapcsolatokban a szerelemben erjedő változásokat. Miről is szól a film? A házasságban és a szerelemben előforduló „félrelépésről”, a félrelépést megelőző vágyról, a bizalomról egy visszavonhatatlan döntés megszületéséről. A film története egyszerű, egy fiatal és jómódú New York-i pár egy éjjelre különválik. A férj szereti a feleségét, a feleség szereti a férjét, de a férj üzleti útra megy a vonzó kolléganőjével, miközben a feleség összefut egy régi szerelmével. Egyszerre, ugyanazon az éjjel esnek kísértésbe, a csábítás komoly próbája előtt állnak és meg kell hozniuk egy visszavonhatatlan döntést.  A döntés megszületik, azt is tudva engednek a kísértésnek, hogy erre sohasem jöhet rá a másik fél. De egy kérdés marad, mégpedig az, hogy hogyan sikerül elszámolniuk a saját lelkiismeretükkel. A szerelemben, ami végletesen alkatian személyhez kötött, nincs tanács, talán megszívlelni néhány dolgot, néha egyedül maradni és cselekedni, ez esetenként bejöhet! A Last Night jó film, érdemes megnézni, de nem csak azért, mert túlzottan Keira Knightley kedvelő vagyok és ezért a filmjeiről csak nagyon nehezen írnék bármi rosszat!

A Bourne hagyaték (The Bourne Legacy)

A Bourne trilógia (Matt Damon) lendületes, lüktető, eleven energiával, oxigénnel telített alkotásai után nagyon vártam  A Bourne hagyaték (The Bourne Legacy)  című filmet. Sajnos csalódást okozott ez a film. A kiváló színészek (főszereplők: Jeremy Renner, Rachel Weisz és Edward Norton) egy asztmatikusan lélegző, erőtlen, villámlásmentes produkcióban próbáltak helyt állni. Bántó, mert Tony Gilroy rendezőtől többet várnánk, de A Bourne hagyaték című filmmel most nem sikerült alkotnia.  A Bourne trilógiában megszokott robbanékony hömpölygés is hiányzott csakúgy, mint egy igazi akcióthriller jégárama. Sajnos a forgatókönyv (írták: Dan Gilroy, Tony Gilroy) ötletszegénységét, ritmustalanságát kevéssé lehetett az egyébként nagyon jó színészi játékokkal és a profi kivitelezéssel feljavítani. Talán kimondhatjuk: Bourne film, Matt Damon és egy igényesen megírt forgatókönyv nélkül nem megy! Ez a helyzet.